
A gyermeknevelés egyszerre a legnagyobb kaland és a legnehezebb „állás”, amit valaha elvállalunk – ráadásul 24/7-es műszakban. Az egyik pillanatban még öröm és boldogság, ahogy a gyereked kacagva rohan feléd, a következőben pedig már azon kapod magad, hogy újra kell értelmezned, miért nem lehet a falra rajzolni, „hiszen olyan üres volt”.
Az örömteli gyermeknevelés és a harmonikus családi élet egyik titka abban rejlik, hogy egyensúlyt találjunk a szeretet, a türelem és az olykor szinte lehetetlennek tűnő következetesség között.
Ne aggódj! Ebben a cikkben 7+1 tippet hoztam, hogy a gyermeknevelés ne csak túlélés legyen, hanem igazi örömforrás – és az sem baj, ha közben néha te is újra gyerekké válsz.
Fontos megjegyzés: Az oldalamon megjelenő képek hirdetések, és az ajánlott termékek linkjei affiliate partnerprogramon keresztül működnek. Ez azt jelenti, hogy ha a képekre kattintasz és vásárolsz, abból én is részesülök némi jutalékban. Miért osztom ezt meg veled? Mert hiszem, hogy az őszinteség minden kapcsolat alapja, még az online térben is. A blogjaim és hasznos ötleteim mögött rengeteg kutató munka, tanulás és energia van, és ha úgy érzed, hogy értéket kaptál, akkor ez egy kedves gesztus, amivel támogatod a munkámat.
1. Különleges és egyéni figyelem
A gyerekek szeretik, ha minden nap van egy kis idő, amikor csak rájuk koncentrálsz. Ezt hívhatjuk „minőségi időnek”, de az igazság az, hogy néha elég csak együtt lenni és figyelni rájuk (fókuszált figyelem). Teremts különleges pillanatokat, amikor kizárólag ő van a központban – lehet ez egy rövid séta, egy közös rajzolás vagy egy spontán kuckóépítés. Pár perc egyénre szabott figyelem csodákra képes és a kapcsolatotok is mélyül. Sokszor ennyi is elég, hogy végre elkezdjen mesélni, hogy mi is történt vele aznap.
Minden családban vannak visszatérő szokások. Egyszerű rituálék, mint a cica megetetése, a közös reggelikészítés vagy az esti mese. A kiszámíthatóság biztonságot ad nekik – neked pedig lehetőséget, hogy a jelenre koncentrálj.
10-15 percről beszélek. Emelkedj felül azon, hogy milyen stresszes napod volt a munkahelyeden, hogy milyen házimunkák várnak még rád (nyugi megvárnak) vagy hogy üzenetek érkeztek a telefonodra. Légy tudatos. Ugye te is örülsz, amikor valaki egy kis időre csakis rád figyel?
Ha még bővebben szeretnél erről olvasni, ITT megteheted.

2. Engedd, hogy néha ő tanítson téged
A gyerekek számára hatalmas élmény, ha ők lehetnek a „tanítók”. Amikor elmagyarázhatja, hogy építette fel a legújabb LEGO várat vagy miért színezte zöldre a napocskát, különös figyelmet kapnak tőled. Nem számít, hogy a „szakértői” magyarázatuk esetleg logikátlan, az, hogy figyelünk rájuk, hatalmas önbizalmat ad nekik és azt is érzik, hogy a gondolataik fontosak és értékesek. Csak figyelj, bólogass és időnként kérdezz, hogy „Miért?” és „Hogyan?”. Ezzel ösztönzöd a problémamegoldó gondolkodását és a kreativitását. Azt is megtanulja, hogy a kommunikáció kétirányú, és hogy te valóban kíváncsi vagy rá. Neked is kifejezetten jót tesz. Ismét csak a jelenben lehetsz, távol a felnőtt élet kihívásaitól. Nem csak a gondolataid, hanem a tested is pihen és regenerálódik. (A tudatos jelenlét egyik kedves fixa ideám. Nem ússzátok meg, biztos, hogy jövök majd ilyen jellegű bejegyzéssel is.)
És néha olyan „bölcsességeket” is megosztanak velünk, amit mi felnőttek már elfelejtettünk. Figyelj rájuk, amikor valami nagyot „okoskodnak”. Zsuzska barátnőm 4 éves gyermekének egyik legutóbbi bölcsessége: „Amikor bohóckodom, a bolond terveket kimondja a torkom, de nem én.” Mosolyogj és élvezd a világot az ő szemükkel.

3. Figyelj a gyermeked egyéni szükségleteire
Minden gyermek egyedi. Szülőként egyik legfontosabb feladatunk, hogy megismerjük gyermekünk személyiségét, érdeklődési körét, erősségeit és gyengeségeit. Ez segít abban, hogy megfelelő módon támogassuk őt és olyan tevékenységeket találjunk, amelyek örömet okoznak számára. Az egyik gyerek lehet, hogy szeret órákig rajzolni és csendben alkotni, míg a másik inkább kint futkározna vagy építőkockákkal alkotna valami monumentálisat. A kulcs az, hogy ráhangolódjunk, és ne próbáljuk beleerőltetni őket olyan elfoglaltságokba, amelyek nem illenek hozzájuk.
Szakértők, például Dr. Gary Chapman és Dr. Ross Campbell a „Gyerekek öt szeretetnyelve” című könyvükben hangsúlyozzák, hogy a gyermekek eltérő módokon érzik magukat szeretve. Valaki a szavakat értékeli, más az együtt töltött időt, megint más a kis ajándékokat vagy a segítséget. Ezért fontos, hogy megfigyeljük, melyik „nyelven” ér el hozzájuk legjobban a szeretetünk.
Ne feledjük, hogy a legfontosabb az odafigyelés. Egy-egy hétköznapi beszélgetés vagy közösen töltött idő sokat elárulhat arról, hogy mi teszi boldoggá gyermekünket. És ha már itt tartunk: miért ne készítenétek együtt egy „öröm-listát”, amelyen a kedvenc tevékenységei szerepelnek? Ez nemcsak remek közös program, hanem neked is támpontot ad a következő közös kalandokhoz.

4. Taníts érzelmi intelligenciát
Az érzelmi intelligencia fejlesztése nemcsak a gyereknek, hanem neked szülőnek is hatalmas előnyökkel jár. Amikor a gyerek képes szavakba önteni az érzéseit, kevesebb a dühkitörés, a félreértés és az olyan helyzet, ahol a szülőnek találgatnia kellene, hogy mi lehet a baj. Ezáltal a mindennapok gördülékenyebbé és nyugodtabbá válnak, hiszen a családon belüli kommunikáció javul.
A gyermekek nem születnek az érzelmek felismerésének és kezelésének képességével – ezt nekünk, szülőknek kell megtanítanunk nekik. Ez nem olyan bonyolult, mint elsőre hangzik, és valójában a mindennapi helyzetek remek alkalmat kínálnak erre.
Az EQ fejlesztésével a szülő-gyerek kapcsolat is mélyebb és szeretetteljesebb lesz. Ha a gyerek azt érzi, hogy megértik, és nyugodtan kifejezheti az érzéseit, biztonságban érzi magát, és könnyebben megnyílik a szülő előtt. Ez különösen fontos a nehezebb helyzetekben, amikor a gyerek problémákkal szembesül, mert így nem magába zárkózik, hanem segítséget kér.
Az ilyen tudatos nevelés a mindennapok kihívásait is pozitívabbá alakítja – egy nehéz helyzet könnyen emlékezetes „tanulási pillanattá” válhat, ha a szeretet és az empátia vezérli a szülő hozzáállását.
Az EQ fejlesztése olyan ajándék, amelyet egy életen át használhat majd – konfliktusokban, barátságokban és az élet nagy döntéseiben is. Tehát ne csak a matekleckére koncentráljatok, hanem a „lélekleckére” is!
A szakemberek szerint az érzelmi intelligencia fejlesztését érdemes minél korábban elkezdeni, erre leginkább alkalmas a meseterápia valamint a kártya-és társasjátékok. Jó szívvel tudom ajánlani Kádár Annamária Mesepszichológia című könyvét, melyben 10 EQ fejlesztő mese is megtalálható. Aki az igényesen kidolgozott kártyákat, illetve társasjátékokat is kedveli, mindenképp nézzen szét ITT.


5. Az unalom nem ellenség, hanem lehetőség
A mai világban szinte folyamatosan ingereljük a gyerekeinket: játékok, képernyők, programok. De mi lenne, ha néha hagynánk őket unatkozni? Egy kutatás szerint a strukturálatlan szabadidő segít a gyerekeknek abban, hogy belső motivációt fejlesszenek ki és problémamegoldó képességeiket javítsák. Ne aggódj, ha a gyermeked néha csak ül és a plafont bámulja. Tudom, ilyenkor a „jó szülő” pánikba esik, hogy talán kéne valami oktató, fejlesztő, szórakoztató program. De hadd mondjak valamit: az unalom a kreativitás egyik legjobb alapanyaga!
Amikor a gyerek unatkozik, az agya szabadjára engedi a fantáziáját. Az unatkozó gyerek néha csodákra képes: 10 perc szenvedés és tétlenkedés után máris azon kapod, hogy a sarokba kuporodva, egy könyvvel a kezében lemerül fantáziaországba vagy a nappali közepén várat épít – aminek természetesen ő a mindenkori uralkodója. Tehát, amikor a gyerek azt mondja, hogy „unatkozom”, ne ugorj azonnal szuperanyu üzemmódba! Inkább mosolyogva kérdezd meg: „Na, akkor most mit találsz ki?” Az unalom tényleg nem ellenség, hanem egy ajtó, amin át a gyerek beléphet saját világába.
Miután a gyerekednek lehetőséget adtál a kreatív pihenésre, ne feledkezz meg magadról sem! Ahhoz, hogy igazán jól tudj gondoskodni róla, neked is töltődnöd kell. Te is megérdemelsz egy kis „énidőt”, hogy újra energiával teli szülő lehess.

+1 Törődj magaddal!

Ne felejtsd el, hogy te is töltekezésre szorulsz. A gyerekek szivacsként szívják magukba a szülők energiáit – ha te kiegyensúlyozott vagy, ők is azok lesznek. Üres tálból nem lehet etetni. Engedd meg magadnak, hogy néha leülj egy csésze kávéval vagy sétálj egy nagyot. Találj időt a pihenésre, a feltöltődésre és a saját hobbidra. Nevess többet, stresszelj kevesebbet!

A gyermeknevelés tele van kihívásokkal és vicces pillanatokkal. Ha ezeket a tippeket kipróbálod, garantáltan több lesz az öröm, mint a feszültség.
Ne feledd: a tökéletes szülő nem létezik, de az ELÉG JÓ szülő igen. És ez pont elég, hogy nemcsak a gyermeked, hanem te magad is boldogabb és kiegyensúlyozottabb legyél.
Ha további klassz ötleteket, hasznos cikkeket szeretnél, iratkozz fel a hírlevélre, kövess Pinteresten, vagy csatlakozz a Facebook csoportunkhoz! Szeretettel várunk!
„Mert minden szuper anyukának jár egy profi segítő!”
